Perfumy czy woda toaletowa

Perfumy czy woda toaletowa?

Z pewnością taka sytuacja przydarzyła się każdemu – po ekscytacji zakupem ulubionych perfum w niewiarygodnej cenie zauważyliśmy, że zapach zniknął po nie więcej niż 2-3 godzinach. Oczywiście, pierwszą myślą, która przychodzi do głowy, jest to, że perfumy są tanią repliką. Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli kupiłeś perfumy od renomowanego sprzedawcy, najprawdopodobniej twoje nowe perfumy to nie perfumy, ale woda toaletowa (Eau de Toilett).

Czym różni się woda toaletowa od perfum?

Główną różnicą między tymi dwoma najbardziej powszechnymi postaciami zapachów jest stosunek stężenia olejków eterycznych i alkoholu. Im wyższe stężenie olejków eterycznych, tym intensywniejszy i bardziej trwały będzie zapach. Dlatego prawdziwe perfumy nie są sprzedawane w “puszkach” z aerozolem, ale raczej w małych butelkach/flakonikach.

Procentowy stosunek, który można znaleźć na fiolce z perfumami, pokazuje, ile alkoholu zawiera zapach. Bardzo często producenci stosują wyższe stężenie alkoholu w celu zwiększenia trwałości zapachu i regulacji jego mocy. Dlatego perfumy o wyższych składnikach aromatycznych mają wyższe stężenie alkoholu.

Aby lepiej zrozumieć różnicę między „wodą toaletową” i „wodą perfumowaną”, spójrz na poniższe porównanie:

 • Perfumy (Parfum lub Extrait)
  Stężenie olejków eterycznych w perfumach wynosi od 15 % do 43%, dlatego ma najmocniejszy zapach. Korzystając z takich perfum, należy nakładać niewielkie ilości, nie martwiąc się o czas trwania. Zazwyczaj zapachy z tej grupy zachowują swoją obecność przez około 6 godzin, w zależności od rodzaju skóry (na przykład na suchej skórze zapachy trwają krócej),
 • Woda toaletowa (Eau de Toilett)
  To jest grupa pośrednia. Siła tego zapachu znajduje się pomiędzy czystymi perfumami a EDP i jest rzadko używana. Woda toaletowa jest lżejsza i ma bardziej delikatny zapach przy stężeniu olejków eterycznych od 4 do 8%. Zapachy z tej grupy są odpowiednie do codziennego użytku. Ich koszt jest na ogół niższy niż w przypadku perfum lub wody perfumowanej, a czas obecności zapachu na skórze wynosi od 2 do 4 godzin,
 • Woda perfumowana (Eau de Parfum)
  W tej grupie stężenie olejków eterycznych wynosi od 8% do 15%. Zapach jest lżejszy niż w czystych perfumach, ale cena jest stosunkowo niska. Zapach trwa od 3 do 5 godzin, co jest bardzo dobre. Eau de Parfum to idealny wybór dla kobiety, która codziennie używa perfum,
 • Eau De Cologne (EDC)
  Zapachy należące do tej kategorii są często nazywane wodą kolońską, a stężenie olejków eterycznych wynosi 3-5%. Zapach ten trwa około 2 godzin.

 

Teraz, gdy znasz różnice między perfumami, wodą toaletową i wodą kolońską, możesz wybrać ten, który najbardziej ci odpowiada, oczywiście w zależności od okazji oraz tego,  jak często używasz perfum i oczywiście – budżetu, jaki możesz przeznaczyć na ten wydatek. Jak wiadomo, każdy z rodzaj tych zapachów charakteryzuje się różnymi cenami – im trwalszy zapach, tym cena jest wyższa.

Artykuł napisany przy współpracy z www.perfumesco.pl